panedessaikos 2013-άνδρεςΠαρουσιάζοντας αμυντικές αδυναμίες και αγωνιζόμενος με ελλείψεις, ο Πανεδεσσαϊκός πέτυχε ακόμη μία νίκη στο Κιλκίς απέναντι στον τοπικό Αετό και συνεχίζει να κυνηγάει σε απόσταση αναπνοής τον Εύαθλο Πολυκάστρου που βρίσκεται στην πρώτη θέση της Α’ κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο αγώνας:

Ο Πανεδεσσαϊκός αιφνιδιάστηκε από τον τρόπο παιχνιδιού της γηπεδούχου ομάδας στην αρχή, με αποτέλεσμα να «μπάζει» αμυντικά και να μείνει πίσω στο σκορ με 21-19 στο 1ο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι πράσινοι «έσφιξαν» την άμυνα τους, έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι τους και προηγήθηκαν με 31-38 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, «έχτισαν» διψήφια διαφορά πόντων, προηγούμενοι με 43-59 στη λήξη του καθαρίζοντας τον αγώνα. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τη νικήτρια ομάδα να αγωνίζεται με άκρως νεανικό σχήμα, με τον Γιώργο Χασάπη να δίνει χρόνο συμμετοχής στους έφηβους που συμμετείχαν στην απoστολή και με το τελικό 64-78 να έρχεται φυσιολογικά.

Κριτική:

Η ομάδα του Πανεδεσσαϊκού αγωνίστηκε χωρίς τον Δημητρόπουλο, με τον Σταμπουλή να τον αναπληρώνει επάξια. Οι παίκτες του Πανεδεσσαϊκού εμφανίστηκαν αδικαιολόγητα χαλαροί στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα την κακή εικόνα και να μείνουν πίσω στο σκορ. Η αμυντική προσήλωση στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο έκαναν εύκολο το έργο των πράσινων απέναντι στη φιλότιμη γηπεδούχο ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 1ο(21-19), 2ο(10-19)31-38 ημίχρονο, 3ο(12-21)43-59,4ο(21-19)64-78 τελικό.

Α.Σ. Πανεδεσσαϊκός(Χασάπης): Κληντσάρης, Στόμας, Χατζηχαρίσης 21(2 τριπ.), Θεοδώρου 7, Σταμπουλής 16(3 τριπ.), Τσάμης 5, Ουγγρίνης 4, Δαφνής 2, Αρβανιτάκης 23(3 τριπ.), Τράπκος.

Επόμενος αγώνας για τον Πανεδεσσαϊκό το Σάββατο 7/12/2013 απέναντι στον ΓΑΣ Κορινό.