Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το μπάσκετ των μικρών ηλικιών ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες, ο γηπεδούχος Πανεδεσσαϊκός πέτυχε νίκη με μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο, επικρατώντας με 55-50 του ανταγωνιστικού Σκυδραϊκού. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με διαφορά πέντε πόντων στο τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανεδεσσαϊκός ανέβασε εμφανώς την απόδοση του, χωρίς να μπορεί να επιστρέψει άμεσα στο σκορ εξαιτίας λαθών στην άμυνα που έδιναν στην ομάδα του Σκυδραϊκού να διατηρεί διαφορά που έφτασε στο +11 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι» όμως φαίνεται ότι δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους κουβέντα και στηριζόμενοι στην αποτελεσματική τους άμυνα κατάφεραν με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια να μετατρέψουν με σερί 15-0 το 40-50 του 35ου λεπτού στο νικηφόρο 55-50. Σίγουρα μια νίκη ιδιαίτερα σημαντική για την αυτοπεποίθηση των νεαρών αθλητών του Πανεδεσσαϊκού που αποκτάει μεγαλύτερη σημασία χάρη στον τρόπο που επιτεύχθηκε αλλά και στο γεγονός ότι το συγκεκριμένο τμήμα αν και προμίνι κατέκτησε την τιμητική δεύτερη θέση του πρωταθλήματος μίνι, στον ανταγωνιστικό Γ’ όμιλο της ΕΚΑΣΚΕΜ.
PANEDESSAIKOS 1 MINI 2015
Δεκάλεπτα: 1ο(12-12),2ο(09-14)21-26 ημίχρονο,3ο(15-18)36-44, 4ο(19-06)55-50 τελικό.

Εξαιρετική η διαιτησία του Χατζηχαρίση.

Α.Σ. ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ 1 (Αναστασιάδης): Καζίας 11(1), Γρουίτσης, Καραϊσαρίδης 3(1), Σταυρακίδης 2, Γιαννούλτσης 15(1), Γιάτσος 15, Γκελάτζε, Άικος, Στογιάννης 2, Κληντσάρης, Μίσιος 5(1), Κοβάτσης 2.

Α.Σ. ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ(Κολοβός):Σταμπουλτζής, Φράγκος 9, Χαραλαμπίδης 8, Τσεσμετσίδης 3, Μακρίδης 2, Χαλάτσης 6, Κολοβός 5(1), Τύπου 2, Κερενκιώτης 4, Λυκόπουλος 11, Διδωνάκης, Βασιλείου.