13
Με σπουδαία νίκη του Αερωπού του Πιλαλίδη επί της ΑΕΚ συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της χάντμπολ πρέμιερ το Σάββατο 23 Ιανουρίου. Η ομάδα του Αερωπού επικράτησε με 27-26 και πλέον έχει σοβαρές πιθανότητες να πλασαριστεί στην πρώτη εξάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.
10
Αντίθετα η ΑΕΚ υπέστη την 6η ήττα της στο πρωτάθλημα και κινδυνεύει να αγωνιστεί στα πλέι άουτ, αν δεν αλλάξει πρόσωπο τις επόμενες αγωνιστικές.
11
Από τους κορυφαίους για τους γηπεδούχους ήταν ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Αλέξης Δούγιας που σημείωσε 5 γκολ με το τελευταίο να είναι και το πιο κρίσιμο, αφού έκανε το 27-25, λίγο πριν το φινάλε, «κλειδώνοντας» τη νίκη για την ομάδα του.
Κυριακή 24/1/2016
Σπίτι του Χάντμπολ 15:00 (ΕΡΤ2), ΠΑΟΚ- Πανελλήνιος (Νάσκος- Χαρίτσος, Χατζηγεωργίου)

12. Αρχέλαος 0 (300-486)
* ΠΑΟΚ και Πανελλήνιος έχουν από ένα αγώνα λιγότερο.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΨΑΛΟΥ-ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΥ 0-2
20
Θυμίζοντας Εδεσσαϊκό μετά το 30λεπτο, πέρασε νικηφόρα και από τη σκληροτράχηλη έδρα της Αψάλου με 0-2. Οι ποδοσφαιριστές σαφώς επηρεασμένοι από το κρύο αλλά και από την αδράνεια της προηγούμενης εβδομάδας έδειξαν ανέτοιμοι στα πρώτα λεπτά της σημερινής αναμέτρησης χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι κινδύνευσε αλλά και χωρίς όμως να δημιουργήσει τις προυποθέσεις για να πετύχει ένα γρήγορο goal που θα άλλαζε τη ροή του αγώνα. Οι φωνές και οι συνεχείς οδηγίες του Βασίλη Ασλανίδη από τον πάγκο αφύπνισαν σιγά-σιγά τους παίκτες, με τον Εδεσσαικό να φτάνει στην πρώτη σημαντική ευκαιρία στο `35 λεπτό όταν ο Μεταξάς σε σέντρα σουτ αιφνιδίασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα Καραισαρλίδη ο οποίος βρήκε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλά του και αυτή χοροπήδησε δυό φορές στο οριζόντιο δοκάρι για να καταλήξει σε κόρνερ.
21
Στο `42 λεπτό έγινε η φάση του αγώνα όταν ο Λαφαζανίδης έσπασε δεξιά στον Χωραφά, αυτός με τη μία έβγαλε παράλληλη μπαλιά στον Παλημάνη με τον Γιάννη να πλασάρει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι. Μπορεί να μην μπήκε το goal, αλλά όλη η φάση ήταν βγαλμένη από playstation. Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εδεσσαϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος και δημιουργήσε με το καλημέρα φάσεις αλλά τόσο τα σουτ του Λαφαζανίδη τόσο και του Μεταξά κατέληγαν στα χέρια του τερματοφύλακα. ‘Ηταν δεδομένο ότι όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο οι ποδοσφαιριστές του ‘Ολυμπου το πίστευαν πιο πολύ και τόσο περισσότερο άγχος είχαν οι παίκτες του Εδεσσαϊκού. Ο Βασίλης Ασλανίδης ανακάτεψε την τράπουλα και πέρασε τον Σαββαίδη στην θέση του Χωραφά. Ο νεοεισερχόμενος συνδυάστηκε αρκετές φορές με τον Παπουλίδη και με τον Παλημάνη δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση μετά τον πολύμηνο τραυματισμό του. Λίγα λεπτά μετά πέρασε ο Μπαμπαλής στη θέση του Πούπη με τον Γιάννη να τα πηγαίνει περίφημα. Στο `75 λεπτό ήρθε η λύτρωση όταν ο Λαφαζανίδης, ο οποίος είχε βρεθεί αριστερά, πέρασε δύο αντιπάλους, έστρωσε στον Μεταξά και αυτός από το ύψος του πέναλτυ με ψύχραιμο σουτ έκανε το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στα επόμενα λεπτά χάθηκε μια ακόμα ευκαιρία για να τελειώσει το παιχνίδι ενώ έκλεισαν οι αλλαγές με τον 16χρονο Αλέξανδρο Βλαδοβίτη να περνάει στη θέση του αρχηγού Παλημάνη.
22
Στο `93 λεπτό ο φυσικός ηγέτης αυτής της ομάδας και ένας από τους κορυφαίους Δημήτρης Λαφαζανίδης με άψογο πλασέ διαμόρφωσε το 0-2 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ελπίδα Έδεσσας – Νίκη Βορεινού 7-0

Η Ελπίδα Έδεσσας νίκησε τη μαχητική Νίκη Βορείνου 7-0. Το ημίχρονο 2-0. Στο τέλος του αγώνα μίλησαν οι Ανέστης Κουκουλίδης από τη Νίκη Βορεινού και Αναστάσιος Παγιούλας από την Ελπίδα Έδεσσας.