Αν και είχε μέτρια απόδοση ο Μακεδονικός Έδεσσας έφτασε εύκολα στην εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Εθνικό Αριδαίας το Σάββατο με τους βασικούς του σκόρερ, Τζηκόπουλο και Ρέτζια, να βρίσκουν δίχτυα εις διπλούν.
image-155b1ab7576c292b4599c97bfebde09b1bbff7cda7d7fff8097324ae3837e0c4-V[1]
Ο αγώνας είχε πλούσιο θέαμα με 6 γκολ και πολλές ακόμα χαμένες φάσεις. Από το ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου ο Μακεδονικός δημιουργούσε πάρα πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να προηγηθεί στο 19′ με μακρινό σουτ του Ρέτζια. Στο 21′ ο Εθνικός προσπάθησε να ισοφαρίσει με φάουλ αλλά ο Γιόντης αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 23′ ο Ρέτζιας και στο 37′ ο Στόλης έστειλαν την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 38′ ο Πέτκος μόνος απέναντι σε κενή εστία την έστειλε άουτ. Τελικά στο 45′ ο Γάτσης βρήκε με ωραία κάθετη μπαλιά τον Τζηκόπουλο στην πλάτη της άμυνας και αυτός έγραψε το 0-2. Με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου στο 51′ ο νεοεισελθών Καλκαβούρης μείωσε σε 1-2 μετά από κόρνερ.Η απάντηση των βυσσινί ήταν άμεση, καθώς στο 56′ ο Τζηκόπουλος με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Ρέτζια, έκανε το 1-3. Στο 74′ ο Ρέτζιας σκόραρε και πάλι μέσα από την περιοχή για το 1-4. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν απλώς να μειώσουν στο τελικό 2-4 με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Καλκαβούρης.
Η διαιτησία των Βαμβακά Κ.-Κουκούλη Σ.-Σιώνη Μ. ήταν καλή αλλά δεν απέφυγε κάποια λάθη.
Εθνικός Αριδαίας (Μαντζάρης):Μιχαηλίδης, Μυροφορίδης (46′ Καρυπίδης), Χ”δημητριάδης, Τουμανίδης, Εμμανουηλίδης, Σαμψωνίδης, Ελευθεριάδης, Κοντάκος, Αβραάμ (46′ Καλκαβούρης), Κορεκτσίδης (46′ Κουσίδης), Αργυρίου.
Μακεδονικός Έδεσσας (Πατετσίνης Αθ.):Γιόντης, Καραγιάννης Β. (89′ Μπουζούρης), Βαρτέσκας (46′ Καραγιάννης Χ. λ.τ.), Σουλιώτης, Κιουρτζίδης Ν., Γάτσης (65′ Καλογιάννης λ.τ.), Πέτκος, Παπαδόπουλος, Ρέτζιας, Τζηκόπουλος, Στόλης.