Με επιβλητική εμφάνιση και σκορ 1-4 πέρασε από το Κάτω Γραμματικό, κόντρα στον τοπικό Εθνικό, ο Μακεδονικός Έδεσσας και εξασφάλισε την τρίτη θέση του πρωταθλήματος που οδηγεί σε αγώνα μπαράζ.
image-f40570f766aa696b04cccda3966212c1829db19e7f85ed6399b3954488262635-V
Οι παίκτες των βυσσινί μπήκαν με πάθος και θέληση στον αγώνα και κυριάρχησαν πλήρως από το πρώτο ημίχρονο. Στο 14′ ο Γιώργη άνοιξε το σκορ με πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια. Στο 30′ ο Βαρτέσκας εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των γηπεδούχων να απομακρύνουν και με διαγώνιο σουτ πέτυχε το 0-2. Το ημίχρονο έκλεισε με 0-3 από τον Ρέτζια που σκόραρε με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς και μείωσαν με αυτογκόλ του Παπαδόπουλου στο 54′ ύστερα από γύρισμα του Ζάσκα. Στο 67′, όμως, ο Τζηκόπουλος έκανε το τελικό 1-4 με ατομική ενέργεια και κλείδωσε το ματς. Πλέον ο Μακεδονικός στρέφει το βλέμμα στον αγώνα μπαράζ που θα κρίνει μία θέση ανόδου, εφόσον ο πρωταθλητής του Νομού κερδίσει την άνοδο στην Γ’ εθνική.
Η διαιτησία των Ταγκαλίδη-Μίσκου-Τετραγώνη ήταν καλή αλλά σε κάποιες φάσεις ανέχτηκε το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων.
Εθνικός Γραμματικού (Σταματίδης Γ.): Χρυσανθόπουλος, Μπόγιας, Τσίτσης (62′ Σαμαράς Σ.), Παππάς, Σταματίδης Δ., Σαμαράς Α., Σαμαράς Κ., Χαραλαμπίδης, Σουλαΐδης (46′ Ζάσκας), Βαβουλίδης , Μπάπκας (71′ Κίτσος).
Μακεδονικός Έδεσσας (Πατετσίνης Αθ.): Γιόντης, Καραγιάννης Β., Βαρτέσκας, Κιουρτζίδης Ν., Καλογιάννης (79′ Ζαχαριάδης), Γάτσης, Πέτκος, Παπαδόπουλος, Ρέτζιας (77′ Προμογιάννης Ν.), Τζηκόπουλος (73′ Στόλης), Γιώργη.