Σφαγή με τη βοήθεια της διαιτησίας

Κόντρα στην πιο καλοπληρωμένη και πλήρης ομάδα του πρωταθλήματος με μεγάλο και υψηλό ρόστερ ο Αερωπός κοίταξε στα μάτια τους Πειραιώτες, περσινούς πρωταθλητές. Πάλεψε στα ίσα αλλά δυστυχώς ο ένας διαιτητής από την Ηγουμενίτσα, κος Χάσκης, αδίκησε τους γηπεδούχους τουλάχιστον σε 5 κρίσιμες φάσεις που έκριναν και το ματς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Δύο λεπτά η ομάδα της πόλης μας κάνει αντεπίθεση και δεν της δίδεται καθαρό πέναλτυ ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση ο διαιτητής σφυρίζει πέναλτυ υπέρ του Ολυμπιακού. Το απεκρούει ο τερματοφύλακας της ομάδος μας και στην επιστροφή αντικανονική θέση μέσα στην περιοχή κατοχυρώνει το τέρμα υπέρ των φιλοξενουμένων. Το Ημίχρονο έληξε 15-17 ενώ στην επανάληψη με το ξεκίνημα ο ένας διαιτητής είδε πέναλτυ που είδε μόνον αυτός.
Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα όπου το κράτησε μέχρι το τέλος. Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές του Αερωπού που έπαιξαν με την ψυχή τους στον αγωνιστικό χώρο και δικαίωσαν τον φίλαθλο κόσμο που γέμισε για άλλη μια φορά το γήπεδο ενώ στο τέλος οι παίκτες και ο προπονητής δέχτηκαν δικαίως τα χειροκροτήματά τους.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 30-36

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 7-8, 10-10,14-13, 15-17 (ημίχρονο), 18-19, 19-23, 21-26, 25-30, 27-34, 30-36

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Ιωάννης Πηλαλιδης): Αθανασίου, Π. Τζουβαράς 2, Λιανδής, Θ. Τζουβαράς 1, Κράλλης 7, Τοϊτός, Ανγκέλοφ 6, Δημάκης 3, Ντράσκιτς 3, Βαφειδης 1, Κυρικλιδης, Κυριακού 7, Λιόφης, Μαυρόπουλος, Αρβανιτίδης, Τριανταφύλλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γεώργιος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 4, Κρητικός, Τζηράς 12, Καραμπουρνιώτης 3, Μισαηλίδης 2, Σκρόμπιτς 1, Στούμπης, Παπαδόπουλος, Κανδυλάς 1, Σανίκης 6, Αλβανός 7, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης. Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 1/2-4/5.