Σε ήττα υποχρεώθηκε ο Μακεδονικός Έδεσσας στον αγώνα με τον οποίο έκλεισαν οι υποχρεώσεις του για το 2017.
Η τοπική Δάφνη Παναγίτσας εμφανίστηκε πιο δυνατή και με πάθος για την νίκη κάτι που κατάφερε λόγω της πολύ κακής εμφάνισης των παικτών του Μακεδονικού στο 1ο ημίχρονο και των διαιτητικών λαθών. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα φάουλ που καταλογίστηκαν σε βάρος των βυσσινί προσπάθησαν να απειλήσουν, είτε απευθείας είτε με σέντρες.

Το 1-0 γράφτηκε στο 35′ όταν από πλάγιο φάουλ του Πολατίδη η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Παπαδόπουλος από κοντά νίκησε τον Γιόντη. Στο 40′ ο Καλογιάννης ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ασλανίδη αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Πολατίδης απέκρουσε ο Γιόντης. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μακεδονικού ισορρόπησαν το παιχνίδι και πίεσαν για την ισοφάριση. Στο 65′ έγινε η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι. Ο Παπαδόπουλος της Παναγίτσας έπεσε με τα δύο πόδια στον Πέτκο και τον τραυμάτισε κάτω από τον αστράγαλο. Το αντιαθλητικό φάουλ τιμωρήθηκε από τον διαιτητή Πίλτση μόνο με κίτρινη κάρτα και ο Πέτκος αποχώρησε υποβασταζόμενος. Στο 75′ ο Τότλης νικήθηκε από τον Ντάρσι σε τετ-ατέτ μετά από μπαλιά του Σουλιώτη. Στο 80′ ο διαιτητής απέβαλε τον Καλογιάννη του Μακεδονικού με απευθείας κόκκινη για διαμαρτυρία. Στο 90′ ο Τότλης επιχείρησε να κρεμάσει από το κέντρο τον Ντάρσι αλλά η μπάλα βρήκε την επάνω πλευρά των διχτύων.