Στο κατάμεστο ΔΑΚ Έδεσσας σε μια φανατισμένη ατμόσφαιρα (σε αθλητικά πλαίσια) η ομάδα των καταρρακτών επικράτησε επί του Φίλιππου Βεροίας με 26-21. Ο Αερωπός έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι ενώ οι παίκτες έβγαλαν πάθος, δύναμη και ψυχή.

Από το 27 (10-6) οι γηπεδούχοι απέκτησαν διαφορά ασφαλείας την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Στον ίδιο χρόνο, οι δύο επεμβάσεις του Μπάρμπα ήταν καθοριστικές και το ημίχρονο βρήκε τον Αερωπό να είναι μπροστά με 4 γκολ (11-7).

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά των γηπεδούχων αυξήθηκε (στο 40′ 17-9, στο 45′ 21-13 και στο 50′ 23-15) μέχρι το τελικό 26-21.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-3, 5-5, 6-6, 9-6, 11-7 (ημχ), 13-8, 17-9, 21-13, 23-15, 24-16, 26-21

Αερωπός Έδεσσας (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβαράς, Μαυρόπουλος, Μαυρολουδάκης 1, Λάππας, Τζουβαράς Φ 4, Κράλλης 5, Μισιρλίδης, Θεοδωρόπουλος, Δημάκης 4, Μπάρμπας, Μησαηλίδης 2, Κεσίδης 6, Κυριακού 4, Αρβανιτίδης, Λιόφης.

Φίλιππος Βέροιας (Πιπελίδης): Τζιμπούλας, Ταραμονλής, Παντελίδης 2, Χαραλαμπίδης 2, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τσαμουρίδης 4, Τριανταφυλλίδης 3, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 2, Μαυρόπουλος, Κουκουτσίδης 3, Δάσκαλος, Κορωνάς, Παπαδόπουλος Σ. 3, Φιλόσογλου.

Διαιτητές: Κατσίκης – Μηχαηλίδης

Δίλεπτα: 4-5

Πέναλτι: 0/0 – 2/5

Οι δηλώσεις του έφορα του Αερωπού Μάκη Ρόμπη μετά το τέλος του αγώνα με τον Φίλιππο Βέροιας, εδώ σε παλαιότερη εκδήλωση του Αερωπού

Στο τέλος του αγώνα ο έφορας του Αερωπού Μάκης Ρόμπης μας δήλωσε : Ήταν ένα γειτονικό ντέρμπι, πετύχαμε σπουδαία νίκη. Συγχαρητήρια στον προπονητή και τους παίκτες και ιδαίτερα τον φίλαθλο κόσμο της Έδεσσας. Τη νίκη την αφιερώνω στον μεγάλο χορηγό της ομάδας μας, στον δήμαρχο της πόλης μας που είναι πάντα δίπλα μας και σε όλους τους χορηγούς που με τη βοήθειά τους ο Αερωπός είναι η μόναδική ομάδα στο Νομό Πέλλας που μας εκπροσωπεί σε υψηλό επίπεδο στην Α`1 Κατηγορία της Χώρας μας. Πιστεύω σε ανάλογη συνέχεια!