ΑΕΡΩΠΟΣ 2013-2014Ιδιαίτερα θετικός ήταν ο αγωνιστικός απολογισμός για τον Αερωπό στο ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΦΙΛΙΑΣ που διεξήχθει στο ΔΑΚ Έδεσσας με την συμετοχή έξι ομάδων της Βόρειας Ελλάδας. Η ομάδα του Γιάννη Πιλαλίδη κατέλαβε την δεύτερη θέση μετά την ήττα στον τελικό από τον ΠΑΟΚ με 32-33, στέλνοντας παράλληλα αισιόδοξα μηνύματα ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Α1 στις 28 Σεπτεμβρίου(πρεμιέρα στο ΔΑΚ Έδεσσας με τον Δούκα). Ο νέος Αερωπός που χτίζει και φιλοτεχνεί ο 28χρονος Θεσσαλονικιός κόουτς σε υγιείς βάσεις, έδωσε με την ελπιδοφόρα αγωνιστική παρουσία του πολλές υποσχέσεις ότι και στην νέα αγωνιστική περίοδο θα συνεχίσει την σταθερή επιτυχή πορεία των τελευταίων ετών στηριζόμενος σε γηγενείς παίκτες που ανέδειξε ο Σύλλογος την τελευταία δεκαετία μέσα από την άρτια λειτουργία των ηλικιακών τμημάτων. Στον καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο τελικός του τουρνουά με τον ΠΑΟΚ είχε όλα τα χαρακτηριστικά επίσημου αγώνα ντέρμπυ, που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Οι γηπεδούχοι με ηγέτη και πρώτο σκόρερ με 12 γκολ διεθνή Εδεσσαίο άσσο Παναγιώτη Τζουβάρα, και με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του σε καλή ημέρα διεκδίκησε με αξιώσεις την νίκη και την πρωτιά στο τουρνουά, ισοφαρίζοντας το σκορ στο 59’ σε32-32, αλλά σχεδόν με την εκπνοή στάθηκαν άτυχοι και δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλο του αγώνα, με τον Δικέφαλο να διαμορφώνει το τελικό 32-33. Στον αντίποδα ο ΠΑΟΚ  που αγωνίσθηκε με ελλείψεις(Τσακίρης, Πετρίδης, Πίτσιος, Περβανάς, Ορφανουδάκης Ν. Νικολαΐδης), επικράτησε σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο διάστημά του (ημίχρονο 17-17), έχοντας κορυφαίους τους Κοκώνη (9 γκολ, 90% ευστοχία) και Τρουμπέτας(7 γκολ).

Δεκάλεπτα: 7-4, 12-9, 17-17, 24-21 30-27, 33-32

Πέναλτι: 2/3 – 2/2

Δίλεπτα: 1-3

ΑΕΡΩΠΟΣ:(ΠΙΛΑΛΙΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ),Τζουβάρας Π.12,Γιόσμου 6,Αρβανιτίδης Π.5,Κυριακού 3,Μούσιος 2,Κράλλης 2,Τσάπας 1,Μουτούδης 1,Μπακιρτζής,Κοτανίδης,Ροδοβίτης,Μαυρόπουλος Ε.,Πετρίδης,Αθανασίου,Αρβανιτίδης Α.,Κώστας θ,Κώστας Σ,Βαφείδης,Μπαγγέας,Γκίνης,Μαυρόπουλος Α.,Κράλλης Χ.

ΠΑΟΚ: Παλάσκας 5, Γουργούμης, Βότσης 3, Νικολαΐδης Χρ. 1, Κοκώνης 10, Κεσίδης, Ιλερής 1, Στρίκος, Τρουμπέτας 7, Τσεσμετζίδης 2, Τσίλης 4, Γιαννακίδης, Αποστόλου.