Με τον ίδιο γνώριμο τρόπο που γνώρισε τις προηγούμενες ήττες στην έδρα του, ηττήθηκε ο Πανεδεσσαϊκός στο ντέρμπι των ουραγών από τον Πρωτέα Γρεβενών. Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, η ομάδα της Έδεσσας αποφάσισε να παίξει άμυνα και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 37-28. Από τα μέσα όμως του τρίτου δεκαλέπτου άρχισε να διαφαίνεται η κούραση των γηπεδούχων με τα κενά στην άμυνα να τους φέρνουν πίσω στο σκορ με 47-49. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φίλαθλοι που γέμισαν το Δ.Α.Κ. Έδεσσας για ακόμη ένα αγώνα βρέθηκαν στο  «ίδιο έργο θεατές»,  με τη φυσική κατάσταση να  προδίδει τους ‘’πράσινους’’, αδυνατώντας να κυνηγήσουν μέχρι το τέλος τον Πρωτέα.

Επόμενος ‘’σταθμός’’ για τον Πανεδεσσαϊκό η Καρδίτσα την 23/11,  με αντίπαλο την τοπική ομάδα.