Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο ΓΑΣ Έδεσσας με αντίπαλο τον Μ. Αλέξανδρο Γιαννιτσών, το απόγευμα του Σαββάτου στο ΔΑΚ της πόλης μας, με σκορ 64-54. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ, με τις δύο ομάδες να παλεύουν σκληρά για την νίκη.
Ο κόουτς του ΓΑΣ Γιώργος Σταυρόπουλος, ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Υφαντίδη, Βεκόπουλο, Δημητρόπουλο, Τότλη και Δοδόπουλο. Ενώ ο κόουτς της ομάδας των Γιαννιτσών Κοτλέας, με τους Βασιλειάδη, Περπερίδη, Μπογδάνη, Χατζηαντωνίου και Αργυρόπουλο.
DSC_0377-e1428396879477
Ο ΓΑΣ εμφανίστηκε καλύτερος με την έναρξη του παιχνιδιού. Παίζοντας καλή άμυνα, κατάφερε να κλείσει του χώρους στο καλάθι του. Στην επίθεση με πρωταγωνιστές του Υφαντίδη, Δημητρόπουλο και Βεκόπουλο «χτυπούσε» από την περιφέρεια διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ.
Ο Μ. Αλέξανδρος αντίθετα, δεν μπόρεσε να παίξει καλή άμυνα δεχόμενος εύκολους πόντους. Στην επίθεση με πρωταγωνιστές τους Χατζηαντωνίου και Μπογδάνη ακολουθούσε στο σκορ.
Το 1ο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα της Έδεσσας να προηγείται με 8 πόντους (19-11).
Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα των Γιαννιτσών εμφανίστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική. Με πρωταγωνιστές τους Στοϊτση και Αργυρόπουλο κατάφερνε να σκοράρει με ευκολία, ακλουθώντας από κοντά το σκορ.
Αντίθετα ο ΓΑΣ Έδεσσας αντιμετωπίζοντας προβλήματα στην περιφέρεια του, δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον ίδιο καλό ρυθμό που είχε στο 1ο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να δέχεται εύκολα καλάθια. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 33-33.
Στο αρχή του δευτέρου ημίχρονου η ομάδα τον Γιαννιτσών ήταν καλύτερη με αποτέλεσμα να προηγηθεί για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με 37-35.
Στο σημείο αυτό και μετά το ταιμ άουτ που πήρε ο κόουτς Σταυρόπουλος, ο ΓΑΣ Έδεσσας αφυπνιστικέ και με όπλο την πιεστική του άμυνα, μπόρεσε να κλέψει πολλές μπάλες και να πετύχει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, με πρωταγωνιστές τους Δημητρόπουλο και Υφαντίδη. Με ένα επιμέρους σερί 14-5 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 49-42, βάζοντας τις βάσεις για την τελική επικράτηση του.
Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού η ομάδα της Έδεσσας ήταν καταιγιστική και με όπλο την πιεστική της άμυνα στην περιφέρεια, κατάφερε να επιβάλει πλήρως τον δικό της ρυθμό, αυξάνοντας συνεχώς την διαφορά από τον αντίπαλο του. Με ένα επιμέρους 13-5 έφτασε την διάφορα στην μεγαλύτερη τιμή της +17 (64-47), τελειώνοντας ουσιαστικά των αγώνα. Στο σημείο αυτό ο ΓΑΣ Έδεσσας χαλάρωσε δεχόμενος ένα επιμέρους σκορ 7-2 γεγονός που διαμόρφωσε και το τελικό 64-54.
Πολύ καλή η διαιτησία των Μελανίδη και Καραμανλή.
Δεκάλεπτα: 19-11, 33-33 (ημιχ.), 49-42, 64-54(τελικό)
ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος) : Μποζίνης, Σταυρόπουλος, Υφαντίδης 25(2), Τσακώντσης, Γιάννης, Αργυρός, Τότλης 4, Βεκόπουλος 8(2), Δημητρόπουλος 17, Τσολάκης 3(1), Μπίκου, Δοδόπουλος 7
ΓΑΣ Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κοτλέας): Ποζουκίδης, Βασιλειάδης, Πατσιάνης, Βασιλειάδης Σ. 2 Τσακμάκης, Περπερίδης 8, Στόϊτσης 10(2), Μπογδάνης 11, Καρυπίδης, Χατζηαντωνίου 13, Καρύπης, Αργυρόπουλος 9(1)
Το Σάββατο 24/10 ο ΓΑΣ Έδεσσας «ταξιδεύει» στη Νάουσα, για να αντιμετωπίσει τον Ζαφειράκη στις 20:30 το βράδυ.