Δ: 15 – 15 (τελικό 59 – 34)

Α.Σ. ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ
IMG_20150415_175052_2
Μίλτσης Γ. : Καρτσαμάρη Κ. , Μποζίνη Χ. 4 , Βαμβακίδου Ε., Μπαρουτσή Μ. 5 (1β) , Σιβένα Κ. 26 (5τρ, 3β), Καρτσαμάρη Ν. 24 (1τρ, 7β), Πάχου Ε., Κύκου Κ., Μπουτκάρη Ε .

Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της τελικής φάσης του πρωταθλήματος κορασίδων αναδείχθηκε το περασμένο Σάββατο ο ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ επικρατώντας με 25 πόντους διαφορά έναντι του Πιερικού – Αρχέλαου για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.

Ο ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ ξεκίνησε τον αγώνα αρκετά μουδιασμένος με πολλά λάθη στην άμυνα και άσκοπη φλυαρία στην επίθεση. Το επιμέρους 06 – 14 των αθλητριών του Πιερικού στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν δίκαιο και έβαζε από νωρίς στο παιχνίδι νέα δεδομένα και δυσκολίες που έπρεπε να ξεπεράσουν οι γηπεδούχοι.
Η ηρεμία του δεύτερου δεκαλέπτου αποτέλεσε και το έναυσμα για την έναρξη της αντεπίθεσης με τις αθλήτριες του ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΥ να βγάζουν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση γύρισαν το ματς και πήγαν προηγούμενες με μία μικρή διαφορά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρχε μόνο ο ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ καθώς με ξέσπασμα 18 – 01 έχτισε μια διαφορά ασφαλείας η οποία ολοένα και μεγάλωνε φτάνοντας μέχρι τους 32 πόντους περίπου 4 λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.
Το τελικό 59 – 34 βάζει στην ειδική βαθμολογία την ομάδα της πόλης μας στην πρώτη θέση και δίνοντας ένα μικρό πλεονέκτημα στην υπόθεση τίτλος 3 στροφές πριν την ολοκλήρωση της τελικής φάσης.

Επόμενο ματς στην Κατερίνη με αντίπαλο της Α.Γ.Ε. Πιερίας το Σάββατο στις 4μ.μ.