Στο γήπεδο της Σωσσάνδρας αναμετρήθηκαν οι ομάδες Αλμωπός Αριδαίας και Ελπίδα για τον θεσμό του κυπέλλου ΕΠΣ Πέλλας με τον Αλμωπό Αριδαίας (Γ` Εθνική) να παίρνει τη νίκη με 5-2! Στο πρώτο μέρος ο Αλμωπός μπήκε δυνατά και στο πρώτο 5 λεπτο το τέρμα αποσόβησε η κάθετη δοκός της εστίας της Ελπίδας. Στο 8` λεπτό έπειτα από κόρνερ ο Αναστασιάδης, έπειτα από κεφαλιά, άνοιξε το σκορ και 1-0. Στη συνέχεια η Ελπίδα ισορρόπησε το παιχνίδι και η πίεση έφερε αποτέλεσμα μιας και σε ένα λανθασμένο γύρισμα προς τον τερματοφύλακα, ο γρήγορος Γρηγόρης Μπουζάκης προλαβαίνει και με πλασσέ ισοφαρίζει το παιχνίδι στο 26`. Το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο με ελάχιστες φάσεις στις δύο εστίες. Στο δεύτερο ημίχρονο από την αρχή φαινόταν να πιέζει ο Αλμωπός την Ελπίδα, αλλά σε μια αναπάντεχη αντεπίθεση στο 55` λεπτό ο Χατζηγεωργίου με ένα εξαιρετικής ομορφιάς τέρμα, αντίθετα στη ροή του αγώνα διαμορφώνει το σκορ σε 1-2. Η αμυντική λειτουργία της Ελπίδας καθώς και ο τερματοφύλακας έκαναν ό,τι μπορούσαν αλλά στο 63` σε μια σέντρα ο αμυντικός ολιγόρησε και ο Μποζίνης με μια “σιγανή” κεφαλιά έφερε το ματσ στα ίσα. Το γήπεδο έγειρε προς την εστία της Ελπίδας και παρά τις αποκρούσεις του πολύ καλού τερματοφύλακα της Ελπίδας ήλθε το επόμενο τέρμα με κοντινό ωραίο πλασσέ από τον Μεντή στο 70`. Δέκα λεπτά αργότερα ο Θόρια παιρνώντας την άμυνα διαμορφώνει το 4-2 στο 80`. Ο αγώνας τελείωσε με μια εξαιρετική κεφαλιά ψαράκι από τον Μεντή διαμορφώνοντας το τελικό 5-2 συνεχίζοντας για τον θεσμό του Κυπέλλου της ΕΠΣ.