Σημαντική εκτός έδρας νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην Α κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΜ πέτυχε το Σάββατο 26/01/2019 το αντρικό τμήμα του «Μ Αλέξανδρου» Γιαννιτσών επικρατώντας με 48-69 του «Εδεσσαικού». Σε ένα κρίσιμο, μέχρι το επόμενο, για τη συνέχεια του πρωταθλήματος παιχνίδι, οι παίκτες του «Μέγα» εμφανίστηκαν αρκετά αγχωμένοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, χάνοντας αρκετά εύκολα καλάθια, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο με 16-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα των Γιαννιτσών βελτίωσε αισθητά την άμυνα της και δημιούργησε γρήγορα μια διαφορά 10-12 πόντων, με τους γηπεδούχους όμως να απαντούν μειώνοντας τη διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου το οποίο βρήκε τις δυο ομάδες με σκορ 27-33.
Το 3ο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την ομάδα του Μέγα ελαφρώς καλύτερη να μεγαλώνει το προβάδισμα της σε 38-47. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του «Μέγα» διατήρησαν την πολύ καλή τους άμυνα και βρίσκοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό έφτασαν σε μια δίκαιη επικράτηση με 48-69, που τους επιτρέπει να διατηρούν τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία.
Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα των Γιαννιτσών η ομάδα του «Αετού» Κιλκίς σε ένα ακόμα πολύ κρίσιμο παιχνίδι και για τις δυο ομάδες.

Τα δεκάλεπτα : 16-16, 27-33, 38-47, 48-69

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κοτλέας) : Στόιτσης 18(1), Βαιραμίδης, Πέτσος 7, Στεργιόπουλος 5(1), Κουτρουλός, Παπαμανώλης 12, Παναγιωτίδης 1, Παπαδόπουλος 8, Ποζουκίδης 6, Παρτσαλάκης 5, Αχλατλής, Μόσχου 7

Εδεσσαικός BC (Ροδοβίτης) : Γάτσος 2, Αβραμίδης 2, Σταμπουλής Π. 12(1), Τσάμης 17(1), Πασχαλίδης, Θεοδώρου, Αδάμ, Ξυλουργίδης 7(1), Κεχαγιόγλου 5(1), Σταμπουλής Χ. 3