![](https://edessanews.gr/wp-content/uploads/2024/01/2-IMG_9522-Αντιγραφή.jpg)
Το Σάββατο 13 Ιανουαρίου, στις 18.30, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας κ. Ιωήλ ευλόγησε την Βασιλόπιτα των τμημάτων Ξυλογλυπτικής της Ιεράς Μητροπόλεως στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πνευματικού Κέντρου (Ψηλός Βράχος).
![](https://edessanews.gr/wp-content/uploads/2024/01/3-IMG_9533-Αντιγραφή-1.jpg)
Στην εκδήλωση συμμετείχαν ο καθηγητής των τμημάτων, κ. Γεώργιος Αβραμίδης, και πενήντα μαθητές του.
![](https://edessanews.gr/wp-content/uploads/2024/01/1-IMG_9519-Αντιγραφή-1.jpg)
Τρεις από τους μαθητές βρήκαν το επετειακό νόμισμα και έλαβαν από τον Σεβασμιώτατο αναμνηστικούς σταυρούς και από την ενορία Αγίου Νεκταρίου Εδέσσης εργαλεία ξυλογλυπτικής, τα οποία επέδωσε ο Προϊστάμενος της ενορίας και Αρχιερατικός Επίτροπος Εδέσσης, Αρχιμ. Μάξιμος Χατζής.
![](https://edessanews.gr/wp-content/uploads/2024/01/4-IMG_9541-Αντιγραφή-1.jpg)
Στη σύντομη προσφώνησή του ο Σεβασμιώτατος ευχήθηκε σε όλους υγεία, αγάπη, ευημερία και μία χρονιά γεμάτη από όμορφες δημιουργίες.