Διεθνές Πρωτάθλημα ‘3ο SOFIA CUP’ & ‘3ο Προκριματικό Α/Γ- Ε/Ν’
ΣΟΦΙΑ ΟΜΑΔΑ
1η η Ελληνική αποστολή στο 3ο SOFIA CUP στην Βουλγαρία
Με πολύ μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 3ο SOFIA CUP το περασμένο Σάββατο 31/10 στη Σόφια της Βουλγαρίας με την συμμετοχή σωματείων και αθλητών από τις χώρες των Βαλκανίων. Στο πρωτάθλημα συμμετείχε και η επίλεκτη ομάδα της Ένωσης Ταεκβοντο Βορείου Ελλάδος μέλη της οποίας 3 Εδεσσαίες αθλήτριες!
Η ομάδα έλαβε την πρώτη θέση στην γενική κατάταξη του πρωταθλήματος στην κατηγορία των παίδων/ κορασίδων (01′ 02′ 03′) με 6 χρυσά 7 αργυρά και 8 χάλκινα,αποτελούταν από 34 αθλητές εκ των οποίων οι 21 στα μετάλλια.
Εκ των οποίων τα τρία μετάλλια από τις εδεσσαίες αθλήτριες Τσαούσκα, Πόζαρλη και Μαλίγκα.
Την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία των +59 κιλών κατάφερα η αθλήτρια του Α.Σ. ΕΔΕΣΣΑΣ Τσαούσκα Αντιγόνη ,επίσης στην 2η θέση η Πόζαρλη Αθηνά στην κατηγορία των -59 κιλά κορασίδων ενώ καταπληκτική εμφάνιση και χάλκινο μετάλλιο για την μικρότερη ηλικιακά Μαλίγκα Έλενα που αγωνίστηκε στην κατηγορία -44 κιλά κορασίδων και ηττήθηκε στον τρίτο αγώνα και ημιτελικό στο χρυσό πόντο αφού ο αγώνας έλειξε ισσοπαλία 4-4.
Την Ελληνική αποστολή αποτελούσαν οι εξής μέσα στους οποίους και η προπονήτρια του Α.Σ. ΕΔΕΣΣΑΣ Μπιρόζη Αναστασία:
ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΣΟΦΙΑ
ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

ΧΡΗΣΤΙΔΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
ΜΠΙΡΟΖΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΡΙΑ
ΠΑΛΤΟΓΛΟΥ ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ
ΚΟΥΚΟΥΒΕΛΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ
ΜΙΜΙΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ
ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

ΝΑΝΟΥ

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2002
ΚΑΜΑΡΙΑΝΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ ΑΣ ΟΡΕΣΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΞΑΝΘΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2002 ( 41- )
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ ΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2002 ( 37- )
ΜΑΝΟΥΣΑΚΙΔΟΥ ΜΑΡΘΑ ΑΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2002 ( 44- )
ΛΑΜΠΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΑΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2002 ( 47- )
ΙΖΔΡΑ ΘΕΟΔΩΡΑ ΑΣ ΑΡΙΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2002 ( 55- )

3.

ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ ΦΑΝΗ ΑΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2002 ( 59- )
ΠΟΖΑΡΛΗ ΑΘΗΝΑ ΑΣ ΕΔΕΣΣΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2002 ( 55- )
ΣΙΑΙΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΑΟ ΤΥΡΝΑΒΟΥ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2002 ( 59+ )
ΤΣΑΟΥΣΚΑ ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΑΣ ΕΔΕΣΣΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2002 ( 59+ )
ποζαρλι
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2003
ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΑΚ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ «ΑΘΛΗΣΙΣ» ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2003 ( 33- )
ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ ΣΜΑΡΑΓΔΑ ΑΣ ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2003 ( 41- )
ΜΑΛΙΓΚΑ ΕΛΕΝΗ ΑΣ ΕΔΕΣΣΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2003 ( 44- )
ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ ΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2003 ( 50- )
ΖΑΧΑΡΑΚΗ ΜΑΡΙΤΙΝΑ ΑΣ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΒΟΛΟΥ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2003 ( 55- )
ΤΣΟΓΚΑ ΕΙΡΗΝΗ ΑΣ ΟΡΕΣΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΞΑΝΘΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2003 ( 59+ )

ΠΑΙΔΩΝ 2002
ΣΙΚΟΒΕΛΑΣ ΜΙΧΑΗΛ Σ.Ο.Α. ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΠΑΙΔΩΝ 2002 ( 37- )
ΣΙΜΟΓΛΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ ΠΑΙΔΩΝ 2002 ( 41- )
ΠΑΡΛΑΚΙΔΗΣ ΚΟΤΑΝΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ ΑΣ ΑΤΛΑΝΤΑΣ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ ΠΑΙΔΩΝ 2002 ( 45- )
ΘΟΛΙΩΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΑΣ ΧΟΥΑΡΑΝΓΚ (ΜΑΧΗΤΕΣ) ΠΑΙΔΩΝ 2002 ( 45- )
ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΟ ΤΥΡΝΑΒΟΥ ΠΑΙΔΩΝ 2002 ( 53- )
ΙΩΑΝΝΟΥ ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ ΠΑΙΔΩΝ 2002 ( 57- )
ΛΑΣΚΑΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΠΑΙΔΩΝ 2002 ( 61- )
ΣΤΥΑΝΙΔΗΣ ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΠΑΙΔΩΝ 2002 ( 65- )
ΣΙΜΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΕΡΑΜΩΤΗΣ ΠΑΙΔΩΝ 2002 ( 65+ )
ΦΑΡΙΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΣ ΑΤΡΩΤΟΣ ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙΟΥ ΠΑΙΔΩΝ 2002 ( 65+ )

ΠΑΙΔΩΝ 2003
ΜΕΤΑΞΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ ΠΑΙΔΩΝ 2003 ( 41- )
ΠΑΠΟΥΤΣΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΑΣ ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ «Η ΤΟΛΜΗ» ΚΙΛΚΙΣ ΠΑΙΔΩΝ 2003 ( 45- )
ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ 2003 ( 49- )
ΓΙΑΛΕΝΙΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΑΣ ΧΟΥΑΡΑΝΓΚ (ΜΑΧΗΤΕΣ) ΠΑΙΔΩΝ 2003 ( 45- )
ΛΑΠΟΥΣΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΑΚ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ «ΑΘΛΗΣΙΣ» ΠΑΙΔΩΝ 2003 ( 53- )
ΑΝΔΡΟΝΙΚΙΔΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΑΣ ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΠΑΙΔΩΝ 2003 ( 61- )
ΤΑΣΙΟΥΛΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΑΣ WTF ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΠΑΙΔΩΝ 2003 ( 53- )
ΑΜΠΕΣΛΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ ΠΑΙΔΩΝ 2003 ( 65+ )

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και προπονητές για την άψογη εμφάνισή εντός και εκτός αγωνιστηκού χώρου άξιοι εκπρόσωποι της χώρας μας στο εξωτερικό!

Σόφια(1)

3 ΧΡΥΣΑ ΚΑΙ 4 ΑΡΓΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Σ. ΕΔΕΣΣΑΣ ΣΤΟ 3ο ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟ ΤΗΣ Ε.ΤΑ.Β.Ε. ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΙΜΑΚΙΑ

Την Κυριακή 1 Νοεμβρίου με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 3ο και τελευταίο πρωτάθλημα της Ένωσης Ταεκβοντο Βορείου Ελλάδος για την στελέχωση των κλιμακίων για το 2016 στο Κλειστό Γυμναστήριο της ΧΑΝΘ στην Θεσ/νίκη.
Ο Α.Σ. ΕΔΕΣΣΑΣ συμμετείχε με 5 αθλητές εκ των οποίωνκ 3 χρυσά και 2 αργυρά!
Για άλλη μια φορά δεν θα μπορούσε να λείπει από τα σκαλιά του βάθρου η αθλήτρια του Α.Σ. ΕΔΕΣΣΑΣ Παπαδοπούλου Κυριακή που κατάφερε να πάρει την 1η θέση στην κατηγορία των -68 κιλά Νεανίδων και αθροιστικά την μεγαλύτερα βαθμολογία και την εισαγωγή της στα κλιμάκια.
Σταθερά στην 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο η Νάνου Ιωάννα (ήδη μέλος του κλιμακίου) αυτή τη φορά στην κατηγορία των -55 κιλών Νεανίδων.
Ακόμα ένα Χρυσό για την Πόζαρλη Αγγελική που πήρε την 1η θέση στην κατηγορία των -63 κιλά Νεανίδων μετά από μια πάρα πολυ καλή εμφάνιση!
2η θέση για την Μπαλδάρη Ελένη που δεν τα κατάφερε στον τελικό της κατηγορίας των +68 κιλά Νεανίδων.
Επίσης στην 2η θέση ο αθλητής Χατζηιωαννίδης Γιώργος που είναι ήδη μέλος του κλιμακίου. Αγωνίστηκε στην κατηγορία -63 κιλά εφήβων, ωστόσο δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, έχασε στο τελικό πέφτοντας ετσί στην συνολικη βαθμολογία του. Αναμένουμε όμως και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων / Κορασίδων για τα τελικά αποτελέσματα.
Επίσης οι αθλήτριες Παπαδοπούλου Κυριακή και Μπαλδάρη Ελένη αγωνίστηκαν δοκιμαστικά και στην κατηγορία των Γυναικών αφού από του χρόνου θα ανήκουν σε αυτή την κατηγορία και έλαβαν την 2η θέση των -73 κιλά Γυναικών η Παπαδοπούλου Κυριακή μετά από έναν φοβερό τελικό και επίσης στην δεύτερη θέση η Μπαλδάρη Ελένη στην κατηγορία των +73 κιλά Γυναικών.
Μετά και το τελευταίο Προκριματικό Πρωτάθλημα η Παπαδοπούλου Κυριακή συγκεντρώνει την μεγαλύτερη βαθμολογία και την εισαγωγή της στο κλιμάκιο αφού συγκεντρώνει την μεγαλύτερη βαθμολογία και στην κατηγορία των Νεανίδων αλλά και των Γυναικών από τα τρία προκριματικά! Για τους υπόλοιπους αναμένουμε την συνολική βαθμολογία από τα τρία Προκριματικά Πρωταθλήματα, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας που ανήκει ο καθένας, αλλά και τις Διεθνείς Διακρίσεις.
Συγχχαρητήρια στους αθλητές του Α.Σ. ΕΔΕΣΣΑΣ για την μαχητικότητα και το υψηλό αγωνιστικό επίπεδο όπως και στους προπονητές αφοί Μπιρόζη.