Με το «Δεξί» ξεκίνησε της αγωνιστικές του υποχρεώσεις το Σάββατο 21/10/2023, το Ανδρικό τμήμα του «Μ. Αλεξάνδρου» Γιαννιτσών, κερδίζοντας στο κλειστό γυμναστήριο των  Γιαννιτσών την ομάδα του «Εδεσσαΐκού» με σκορ 84-57.

Η ομάδα των Γιαννιτσών στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μουδιασμένη προσπαθώντας να «βρει» αμυντικά τα πατήματα της μέσα στο γήπεδό αφού επιθετικά μπορούσε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του «Μέγα» μπόρεσαν να πάρουν και τον αμυντικό έλεγχο του αγώνα καταφέρνοντας να δεχθούν μόνο έξι πόντους, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ 40-22.

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του «Μέγα» συνέχισαν να διατηρούν το έλεγχο σε άμυνα και σε επίθεση φτάνοντας να πάρουν στο τέλος το «ροζ» φύλλο του αγώνα με το τελικό σκορ 84-57

Τα δεκάλεπτα: Α:22-16 Β:40-22 Γ:65-39 Δ:84-57

Διαιτητές: Παπαγεωργίου Κ., Γκαντίδης Θ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

«Μ. Αλέξανδρος» Γιαννιτσών: (Ι. Κασιμίδης) Κουτσουράς Σ. 8π. Τσαλκαντής Ι. 3π (1), Στοιτσης Α. 31π (5), Μωθσίδης Η. 13π(2), Παπαδόπουλος Κ. 4π, Χατζηχαρίσης Σ. 5π(1), Παπαδόπουλος Γ. 3π, Κολοβός Ν., Αλατζίδης Σ., Δημάκας Σ. 17π(1), Ποζουκίδης Π.

«Εδεσσαικός» : (Π. Βάτσης) Πέτκος 11π (2), Σταυρόπουλος., Σίπκας Κ 11π.(3), Βάτσης 3π, Τσάμης, Αβραμίδης 22π(2), Τεντζέρης 5π(1), Γιούρτσης 2π, Κληντσάρης 1π.,  Χρήστου., Μητουσούδης 2π., Παπαδόπουλος.