Το περασμένο τριήμερο Παρασκευή Σάββατο και Κυριακή 9-10 και 11 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε το 1ο Προκριματικό Πρωτάθλημα της Ένωσης taekwondo Βορείου Ελλάδος για τη στελέχωση των κλιμακίων του 2025 και το 1ο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα εγχρώμων ζωνών.

Τα πρωτάθλημα πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο Ωραιοκάστρου “Κονταξοπούλειο” με τη συμμετοχή περισσότερων από 1.200 αθλητές.
Ο Α. Σ. ΕΔΕΣΣΑΣ συμμετείχε με 13 αθλητές εκ των οποίων οι 7 στα μετάλλια.

Συγκεκριμένα την Παρασκευή πραγματοποιήθηκε το Πρωτάθλημα εγχρώμων ζωνών και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

2η θέση για τον Παλτίδη Λευτέρη μετά Από τρεις αγώνες στην κατηγορία -41 κιλά παίδων.
3η θέση για το Τσικιρδέκη Γιώργο στην κατηγορία πανπαίδων -33 κιλά μετά από δυο αγώνες
3η θέση για την Παρίσι Χριστιάνα στην κατηγορία πανκορασίδων -33 κιλά μετά από δυο αγώνες
Ενώ χωρίς διάκριση αγωνίστηκε η Παπαστεργιοπούλου Λυδία στην κατηγορία -44 κιλά κορασίδων

Στο Προκριματικό για τα κλιμάκια της ΕΤΑΒΕ τα αποτελέσματα ήταν δυο αργυρά και δυο χάλκινα:
2η θέση και αργυρό μετάλλιο για τον Τρυφωνίδη Θέμη στην κατηγορία -63 κιλά εφήβων μετά από τρεις αγωνες
2η θέση για τον Γιάντση Νικόλα στην κατηγορία +53 κιλά Πανπαίδων μετά Από τρεις αγώνες
3η θέση στην κατηγορία -45 κιλα Πανκορασίδων για την Κουρέστη Αθηνά και επίσης 3η θέση στην ίδια κατηγορία για την Τάνη Χριστίνα.

Ενω χωρίς διάκριση αγωνίστηκαν:
ο Τσακίρης Νικόλας κατ. -55 κιλά παίδων και ο Παλτίδης Παύλος κατ. -30 κιλά πανπαίδων κέρδισαν το πρωτο αγώνα και έχασα στο δεύτερο.

Ενώ χωρίς νίκη αγωνίστηκαν στην κατηγορία των εφήβων -63 ο Στουγιαννίδης Γιάννης, στην -68 ο Μιτσάνης Χρήστος και η Μπιρόζη Μαγδαληνή στις παγκορασίδες -33 κιλά.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους όπως και στις προπονήτριες που συνόδεψαν την ομάδα Μπιρόζη Ιορδάνα και Μπιρόζη Αναστασία αλλά και σε όλους τους γονείς που στηρίζουν με κόπο τις προσπάθειες των παιδιών τους.